piątek, 5 listopada 2021

 11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. 

Z tej okazji chcemy przypomnieć Wam historię naszych symboli narodowych. Symbole te rozpoznawalne są wszędzie i przez wszystkich – małych i dużych. Każdy z nich ma długą historię, sięgającą nawet czasów piastowskich.  



Godło: wizerunek Orła Białego - po raz pierwszy w polskiej historii rysunek ptaka pojawił się na denarach Bolesława Chrobrego. Heraldyczny znak Orła Białego z koroną na czerwonym polu tarczy pojawił się po raz pierwszy podczas ceremonii koronacyjnej władcy Wielkopolski Przemysła II 25 czerwca 1295 roku w Gnieźnie. W ciągu wieków zmieniał się oczywiście sposób malowania orła, niezmienna jednak pozostawała symboliczna treść tego znaku. Orzeł Biały w koronie symbolizował państwo polskie, króla, który je uosabiał, oraz naród polski. W wyniku trzeciego rozbioru kraju w 1795 roku Orzeł Biały skazany zostały na niebyt. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku odrodzone państwo polskie przyjęło za swe godło orła w koronie.



Flaga biało-czerwona: historia współcześnie znanego nam wizerunku polskiej flagi sięga jednak 3 maja 1792 roku. To właśnie tego dnia za barwy narodowe naszego kraju uznano biel i czerwień, ale dopiero 7 lutego 1831 roku uregulowano tę kwestię ustawą Sejmu Królestwa Polskiego. Oficjalnie wizerunek polskich barw narodowych oraz wygląd flagi uregulowano ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 roku. Dokument ten zawierał opis polskiej flagi, jako składającej się z dwóch prostokątów w kolorze białym i czerwonym. 



Zasady eksponowania barw narodowych: Flaga musi być czysta i mieć czytelne barwy. Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie. Na fladze nie wolno umieszczać żadnych napisów i rysunków

Hymn: Mazurek Dąbrowskiego: w 1797 roku w północnych Włoszech przy boku armii francuskiej powstały Legiony Polskie pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Tam również narodziła się pieśń, która bardzo szybko zyskała popularność wśród legionowych żołnierzy, dotarła również na tereny wszystkich trzech zaborów. Autorem słów Pieśni Legionów Polskich we Włoszech był Józef Wybicki, pisarz i polityk. W Polsce pieśń potocznie nazywaną Mazurkiem Dąbrowskiego usłyszano w 1806 roku, kiedy Legiony pod dowództwem generała Dąbrowskiego dotarły do Poznania. Śpiewali ją żołnierze Księstwa Warszawskiego i żołnierze powstań narodowych w 1831 i 1863 roku. Intonowano ją przy okazji świąt narodowych.Oficjalnym hymnem Polski Mazurek Dąbrowskiego został 26 lutego 1927 roku. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Byłoby nam bardzo miło, gdybyś swój komentarz nie pozostawił bez podpisu.