czwartek, 19 grudnia 2024

Konkurs pt."Wesoły Mikołajek"

 ŚWIĄTECZNY MIKOŁAJEK



 18 grudnia został rozstrzygnięty konkurs platyczno-techniczny dla klas I -III pt."Wesoły Mikołajek".

Celem przedsięwzięcia było kultywowanie tradycji świątecznych, rozwijanie zainteresowań plastycznych i kształtowanie umiejętości organizowania czasu wolnego.

Dzieci z pomocą rodziców, opiekunów i starszego rodzeństwa wykonały piękne prace przedstawiajęce Mikołaja. Na podziw zasługuje inwencja twórcza i wysoki poziom estetyczny ich wykonania.

Umieściliśmy zdjęcia prac i ich wykonawców na naszym blogu, by zachęcić pozostałych do wykonania podobnych prac

Dziękujemy za udział w konkursie.
















wtorek, 17 grudnia 2024

 PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIA W BIBLIOTECE  UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH


W okresie przdświątecznym zaprosiłyśmy do biblioteki dzieci z klas pierwszych by przybliżyć im skąd się wzięła tradycja obdarowywania prezentami i jakie znaczenie tradycyjne mają ozdoby świąteczne w naszych domach.

Otóż w IV wieku w Turcji żył pewnien biskup Mikołaj, który odziedziczył pokaźny majątek po rodzicach. Nie zostawił go jednak dla siebie,tylko podzielił się nim z potrzebującymi. Na jego cześć w  różnych zakątkach świata ofiarowuje się prezenty. W Holandii dobrodziejem jest Sinterklass, w Rosji Died Moroz, we Włoszech Befana, w Szwecji Jultometen a w Angli Father Christmas.

Wszyscy podziwiamy dekoracje naszych domów, ale nie każdy wie co one symbolizują,.

Choinka symbolizuje życie, bombki  - niebo i bliskość, oświetlenie choinki - broni dostępu złym mocom, czerwone ozdoby symbolizują miłośc, orzechy - dobrobyt i siłę, pierniczki - szczęście, papierowe łańcuchy - chronią przed kłopotami, dzwonki oznaczają radosne nowiny.

Wspólnie spędzony czas zakończyliśmy wykonaniem klasowego  łańcucha choinkowego.







wtorek, 19 listopada 2024

VII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI PARTIOTYCZNEJ

 

listopada w Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie odbył się VII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-V i VI-VIII oraz w kategorii zespołów. Komisji konkursowej przewodniczyła Ewa Rocławska, a w skład komisji wchodzili Gabriela Grygiel-Bagińska, Marcelina Winczewska-Lipka i Olga Tomaszewska. Imprezę prowadziła Halina Drozdh. 

Jury po wysłuchaniu 42 solistów i 5 zespołów postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

W kategorii solistów klas VI-VIII z naszą szkołę reprezentowały : Victoria Pietruszewska i Barbara Kowalska, która wyśpiewała  pierwszą nagrodę. 



Nagrody ufundowane zostały przez Prezydenta Miasta Wejherowa, Starostwo Powiatowe w Wejherowie i radną miejską Justynę Ostrowską.

Przewodnicząca jury Ewa Rocławska podkreśliła, że poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki i jak zauważyła wzrost zainteresowania konkursem wzrasta z roku na rok.

Konkurs był okazją do upowszechniania pieśni patriotycznej i niepodległościowej wśród dzieci i młodzieży, a także do podzielenia się doświadczeniami   przez nauczycieli muzyki z różnych szkół miasta i powiatu.






Lekcja biblioteczna z dziećmi z grupy przedszkolnej.

 

Dzieci z grupy przedszkolnej zostały zaproszone do biblioteki szkolnej by poznać jej przeznaczenie. 


Na początku  dzieci dowiedziały się , co oznacza słowo biblioteka i co ją odróżnia od księgarni. 

Ich  uwaga została także ukierunkowana na to, że książki w bibliotece są obłożone i ułożone według pewnych kategorii: gatunku literackiego, wieku czytelnika i kolejności alfabetycznej. Przedszkolaki podczas wspólnej rozmowy dowiedziały się jak dbać o wypożyczoną książkę.

W dalszej części  spotkania dzieci wysłuchały czytania książeczki pt. „Zuzia i jej mały kotek” i odpowiadały na pytania do wysłuchanej treści.

Na koniec dzieci samodzielnie wybierały sobie książeczki do wypożyczenia.

 

Dzieci były bardzo zadowolone z wizyty w bibliotece, dlatego postanowiłyśmy wspólnie z wychowawcą, że spotkania z przedszkolakami będą miały charakter cykliczny i będziemy spotykać się co miesiąc.

środa, 13 listopada 2024

Dzień Niepodległości - zajęcia biblioteczne

 SPOTKANIE  W SZKOLNEJ BIBLIOTECE 

pt. " Porozmawiajmy o Polsce"

12 listopada uczniowie klasy 8c starali sie tworzyć wspólną definicję patriotyzmu. Rozpoczęli nieśmiało. Najodważniejszy z uczniów przyznał,że czuje się patriotą, ale nie potrafi powiedzieć na czym to uczucie polega. Aby ułatwić formowanie pojęcia "patriotyzm" zaczęliśmy wymieniać, to co w Polsce cenimy. Okazuje się, że 13-latkowie dumni są z ukształtowania terenu naszego kraju; z dostępu do morza; z języka, którego używamy; z urody  polskich dziewcząt; z serdeczności, gościnności, otwartosci i waleczności polaków; z naszych tradycji związanych z obchodami świąt; z naszych potraw jak pierogi, bigos, schobowy, smalec, śledź w śmietanie; z dzieł sztuki, architektury  i muzyki  polskich wykonawców. Uczniom podoba się nasza  biało-czerwona flaga, godło oraz hymn. 

Wszystkie zebrane pochlebstwa można zatem krótko połączyć w jedną definicję:

Patriotyzm  to  miłość, szacunek, oddanie i poświęcenie się dla ojczystej zmiemii, jezyka, tradycji, historii i ludzi żyjących wokół.

Podczas spotkania uczniowie wysłucjhali w skupieniu wszystkich zwrotek "Roty". Ochotnicy czytali wiersze o tematyce patriotyczej:

"Oblicze Ojczyzny" - Tadeusza Różewicz

"Hymn do miłości ojczyzny" -Ignacego Krasickiego

"Twój dom" - Wandy Chotomskiej

"Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny" - Kazimierza Wierzyńskiego

"Jedenasty listopada" - Ludwika Wiszniewskiego

Na koniec uczniowie w parach projektowali mural o tematyce patriotycznej.

środa, 6 listopada 2024

 

Dzień Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku 11 listopada i jest to jedna z najbardziej podniosłych uroczystości w Polsce. W tym dniu wspominamy wydarzenia sprzed ponad wieku, kiedy to po trudach walki i lat zaborów, Polska na nowo pojawiła się na mapie świata jako suwerenne państwo.

To święto jest symboliczne nie tylko ze względu na fakt odzyskania niepodległości, ale również dlatego, że skłania do refleksji nad losem narodu, jego historią oraz współczesną tożsamością. Co więcej, to właśnie 11 listopada Polacy mają okazję wyrazić swój patriotyzm. Jak również zastanowić się nad wartościami, które współcześnie są fundamentem narodowej wspólnoty. Mimo że wielu z nas doskonale zna datę i główne wydarzenia związane z tym dniem, istnieje szereg mniej znanych faktów.

1. Odzyskanie Niepodległości w Październiku

Chociaż Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, to decyzja o niepodległości Polski została formalnie ogłoszona już 7 października 1918 roku przez Radę Regencyjną.


2. Podwójne Znaczenie 11 Listopada

W tym dniu nie tylko Polska świętuje swoją niepodległość, ale również cały świat pamięta o zakończeniu I wojny światowej. To właśnie 11 listopada 1918 roku podpisano rozejm kończący wojenne działania na froncie zachodnim.

3. Dwukrotne Świętowanie przed Wojną

Święto Niepodległości jako święto państwowe zostało ustanowione w 1937 roku, a zatem przed wybuchem II wojny światowej. Polacy oficjalnie obchodzili je zaledwie dwukrotnie – w roku jego ustanowienia oraz w 1938.

4. Kultywowanie Tradycji w Cieniu Okupacji

W czasie II wojny światowej, pomimo zakazu i groźby represji, Polacy starali się uczcić 11 listopada. Żołnierze podziemia i zwykli obywatele manifestowali swoje przywiązanie do idei niepodległości, dekorując pomniki i malując patriotyczne hasła.

5. Współczesne Obchody


Dzisiejsze uroczystości państwowe związane z Narodowym Świętem Niepodległości zazwyczaj odbywają się na placu Piłsudskiego w Warszawie. Tam składane są kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

6. Rogale Świętomarcińskie

Dla mieszkańców Wielkopolski, a szczególnie Poznania, 11 listopada to nie tylko dzień Niepodległości, ale także Świętego Marcina. Tego dnia tradycją jest jedzenie rogali świętomarcińskich – drożdżowych półksiężyców wypełnionych białym makiem, orzechami i rodzynkami.



czwartek, 31 października 2024

Udział w ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie"

"Przerwa na czytanie"


W czwartek 30 października uczniowie i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie". 

Już tydzień wcześniej na holach rozwieszone zostały plakaty zachęcające do udziału w tej akcji.

W  bibliotece szkolnej dla odwiedzających przygotowane zostały stanowiska  z podziałem pozycji czytelniczych  na :

  • poradniki, atlasy przyrodnicze, historyczne, geograficzne;
  • książki rozwijające zainteresowania plastyczne, techniczne, przyrodnicze, gry w szachy;
  • wybrane książki obyczajowe, fantastyczne, historyczne;
  • komiksy.
 

Biblioteka dodatkowo została przystrojona girlandą zawierającą  sentencje, aforyzmy, cytaty odwołujące się do czytelnictwa.


Przed biblioteką szkolą przygotowany został  kącik z czasopismami dla dzieci i modzieży. Można było poczytać ciekawostki z działu kultury, techniki, zabawy, przyrody, a dostarczały je gazetki :
  • Junior;
  • Victor;
  • Młody m.technik;
  • Poznaj Świat;
  • Kumpel;
  • Świerszczyk;
  • Mały artysta.
  

 

 








piątek, 18 października 2024

Jesienne ciekawostki

 JESIENNE CIEKAWOSTKI


Jesień jest to trzecia pora roku w przyrodzie, cechuje się tym, że ma ona najbardziej

umiarkowane temperatury w całym roku, cechuje ją również to, że to pora charakteryzująca się największą liczbą opadów deszczu w Polsce. Jesień wpływa na gorsze samopoczucie głównie dlatego, że dzień jest krótszy i brakuje nam promieni słonecznych. 

Oficjalny pierwszy dzień jesieni przypada na 23 września Jej ostatnim dniem jest 22 grudnia, kiedy to zaczyna się kalendarzowa zima W naszej szerokości geograficznej, za miesiące jesieni uważamy wrzesień, październik i listopad.

Czy wiesz dlaczego jesienią liście zmieniają kolor z zielonego na pomarańczowy lub brązowy?

Dzieje się tak za sprawą ograniczonego dostępu do słońca Większość z jesiennych barw liści jest w nich już w lecie, choć są wtedy niewidoczne Gdy dzień staje się coraz krótszy, zanika produkcja chlorofilu czyli barwnika, który odpowiedzialny jest za kolor zielony dlatego żółkną.  Chlorofil rozkłada się i widoczne stają się inne barwniki m in karoten, ksantofil Jest to barwnik pomarańczowy znany z marchewki, papryki czy dyni.


Liście na zimę zrzucają drzewa liściaste, występujące niemal wyłącznie na półkuli północnej

Panuje tu klimat umiarkowany, lata bywają upalne, a zimy dość mroźne Zimą temperatura

znacznie spada, brakuje światła, a woda zamarza. Utrzymanie liści na zimę przez drzewa rosnące

w naszym klimacie byłoby bardzo nieopłacalne. Brak światła uniemożliwia prowadzenie

fotosyntezy, czyli produkcji pokarmu w liściach. Niska temperatura doprowadziłaby do

zamarznięcia wody znajdującej się w liściach, a to spowodowałoby zniszczenie ich komórek. 

Wyjątkiem są drzewa iglaste Ich liście, które przybrały formę igieł, mają małą powierzchnię i są

pokryte grubą warstwą ochronną to chroni je przed niedostatkiem wody To dlatego drzewa

iglaste nie muszą zrzucać igieł na zimę, wyjątkiem jest modrzew.

Dlaczego ptaki wiedzą kiedy odlatywać do ciepłych krajów?



Ptaki doskonale czują zmiany pogodowe Jednak najważniejsza jest dla niej oczywiście długość dnia, kiedy zauważą, że dzień staje się krótszy, odlatują do ciepłych krajów ponieważ wtedy mają możliwość na przeżycie.

Gromadzenie pożywienia

Jesień jest porą roku, kiedy wszystkie żywe stworzenia zaczynają przygotowywać zapasy na zimę. Dzieje się tak, ponieważ zimy w naszym klimacie są zazwyczaj ciężkie i żeby przetrwać do następnej wiosny, należy zaopatrzyć się w niezbędny prowiant, który pozwoli przetrwać te kilkamiesięcy mrozów i śniegów. Dokładnie tak samo jest w przypadku ludzi. Być może w dzisiejszych czasach jest już to trochę mniej widoczne, ale jesień jest czasem, kiedy już podświadomie gromadzimy zapasy na te zimne miesiące. 

Wiewiórka


Zbiera nasiona z szyszek, bukwi, żołędzie i orzechy, pączki drzew, grzyby, owoce,owady oraz korę z drzew, a nawet żywicę.

Wszystkie zapasy zanosi do dziupli w drzewie, która jest wypełniona mchem i porostami lub do gniazd, które samodzielnie buduje na gałęziach drzew. Gdy w środku zimy przyjdzie odwilż, to wiewiórka się obudzi, a wtedy musi coś zjeść. Dlatego o d zrobionych zawczasu zapasów zależy jej życie. Wiewiórki nie zapadają w sen zimowy.

Suseł


Wrzuca do swoich norek zapasy na zimę takie jak: zielone części roślin, nasiona (dynia, słonecznik), chrząszcze, świerszcze. Wszystkie te składniki pożywienia susły spożywają jesienią kiedy to gromadzą zapasy na zimę. Ich tkanka tłuszczowa wówczas przyrasta i zapewnia ochronę na czas snu. Część z zapasów znajduje się również w  norce susła. Susły zapadają w sen zimowy i śpią nawet 6 miesięcy.

Niedźwiedź



Jedzą zazwyczaj wszystko; mogą to być m.in. nasiona, grzyby, dżdżownice, ptaki, jaja, ślimaki, miód, jak i ryby czy leśne zwierzęta oraz trawa. Niedźwiedzie raczej najadają się do syta przed okresem zimy, żeby potem w swojej norze, zwanej gawrą, przespać 3 4 miesiące. Niedźwiedzie zapadają w sen zimowy.

piątek, 4 października 2024

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 OGÓLNOPOSKI  DZIEŃ  GŁOŚNEGO  CZYTANIA

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest co roku 29 września. Został ogłoszoy przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek  dla dzieci i młodzieży - Janina Porazińska.

Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie czytelnictwa. Głośne czytanie wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentację uwagi, uczy samodzielnego myślenia i  wpływa budująco na rozwój kontaktów społecznych.

Po raz czwarty jako szkoła  włączamy się do akcji. Uczniowie  klas III - VIII  w roli prowadzących lekcję języka polskiego  ze wsparciem biblioteki szkolnej  organizowali konkursy głośnego czytania wybranych dowolnie pozycji książkowych. Prowadzili dyskuje  na temat przeczytanych treści, niektórzy wystawiali scenki, tworzyli inlustracje do przeczytanych książek, rozwiązywali krzyżówki sprawdzające stopień zrozumienia czytanych głośno treści. Pomysły były różne, dzięki czemu to była wyjątkowa lekcja.

 
Klasy pierwsze i klsa 2a z okazji Dnia Głośngo Czytania zostały zaproszeniedo biblioteki. Tam wysłuchali fragmentu książki pt. "Wierzbowa13" Danuty Wawiłow i Natalii Usenko. Rozmawiali na temat jej treści, przywoływali z pamięci wlasne doświadczenia z robieniem psikisów w formie straszenia innych. Chętni uczniowie czytali zagadki sprawdzające znajomośc bajek, Innym zadaniem było układanie w trzyosobowych grupach wyrazów z rozsypanki wyrazowej. Na koniec spotkania odbyło sie pasowanie na czytelników bilioteki. Dzieci otrzymały karty biblioteczne i wypożyczały wybrane przez siebie pozycje książkowe.












 

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

 ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI


Doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.


Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Ciekawostki z świata książki

 Najdroższą książką na świecie  jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci. Jej cena przekracza 30 mln dolarów.

Najdroższa polska książka to drugie wydanie O obrotach sfer niebieskich – kosztowało 103 tysiące złotych.

Najmniejsza książka świata powstała w Polsce, jest to Alfabet łaciński z 1976 roku o wymiarach 1 x 0,8 mm.


Największa książka świata powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych. Jej wymiary to 2,74 x 3,07 m i waży 252,6 kilograma.


Największy zbiór książek posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – ponad 113 mln egzemplarzy.


Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia. Ponad 2 miliardy i 500 milionów sztuk.

Najdłuższa książka świata to pewien chiński słownik wydany w 5020 tomach.

Najbardziej zapaleni czytelnicy mieszkają w Indiach. Hindusi poświęcają na czytanie średnio ponad 10 godzin tygodniowo.

 

W Japonii wydrukowano zapachową książkę kucharską. Żeby poznać aromat danej potrawy, pociera się kartkę nadgarstkiem.

 

Franz Kafka w swoim testamencie nakazał spalenie swoich utworów. Jego wola nie została spełniona i dzięki temu możemy czytać takie dzieła jak: „Proces”, „Ameryka” czy „Zamek”.

 

Agatha Christie w swoich książkach często używa medycznej terminologii. Okazuje się, że pisarka podczas obu wojen światowych pracowała w… aptece.

 

„Harry Potter” jest książką, która w Stanach Zjednoczonych jest najczęściej zgłaszana jako „obrażająca uczucia religijne”.

 

Analfabetyzm to nadal aktualny problem. 1 na 5 dorosłych osób na świcie nie potrafi czytać.

 

J.R.R. Tolkien napisał „Władcę pierścieni” na maszynie, używając tylko dwóch palców.

 

„Alicja w Karinie Czarów” została zakazana w Chinach, ponieważ cenzurze nie spodobały się mówiące zwierzęta…

 

Tylko 2% z wydawanych corocznie na świece 1,2 miliona książek sprzedaje się  w większym nakładzie niż 5 tysięcy egzemplarzy.