OGÓLNOPOSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest co roku 29 września. Został ogłoszoy przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży - Janina Porazińska.
Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie czytelnictwa. Głośne czytanie wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentację uwagi, uczy samodzielnego myślenia i wpływa budująco na rozwój kontaktów społecznych.
Po raz czwarty jako szkoła włączamy się do akcji. Uczniowie klas III - VIII w roli prowadzących lekcję języka polskiego ze wsparciem biblioteki szkolnej organizowali konkursy głośnego czytania wybranych dowolnie pozycji książkowych. Prowadzili dyskuje na temat przeczytanych treści, niektórzy wystawiali scenki, tworzyli inlustracje do przeczytanych książek, rozwiązywali krzyżówki sprawdzające stopień zrozumienia czytanych głośno treści. Pomysły były różne, dzięki czemu to była wyjątkowa lekcja.
Klasy pierwsze i klsa 2a z okazji Dnia Głośngo Czytania zostały zaproszeniedo biblioteki. Tam wysłuchali fragmentu książki pt. "Wierzbowa13" Danuty Wawiłow i Natalii Usenko. Rozmawiali na temat jej treści, przywoływali z pamięci wlasne doświadczenia z robieniem psikisów w formie straszenia innych. Chętni uczniowie czytali zagadki sprawdzające znajomośc bajek, Innym zadaniem było układanie w trzyosobowych grupach wyrazów z rozsypanki wyrazowej. Na koniec spotkania odbyło sie pasowanie na czytelników bilioteki. Dzieci otrzymały karty biblioteczne i wypożyczały wybrane przez siebie pozycje książkowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Byłoby nam bardzo miło, gdybyś swój komentarz nie pozostawił bez podpisu.