czwartek, 31 października 2024

Udział w ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie"

"Przerwa na czytanie"


W czwartek 30 października uczniowie i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie". 

Już tydzień wcześniej na holach rozwieszone zostały plakaty zachęcające do udziału w tej akcji.

W  bibliotece szkolnej dla odwiedzających przygotowane zostały stanowiska  z podziałem pozycji czytelniczych  na :

  • poradniki, atlasy przyrodnicze, historyczne, geograficzne;
  • książki rozwijające zainteresowania plastyczne, techniczne, przyrodnicze, gry w szachy;
  • wybrane książki obyczajowe, fantastyczne, historyczne;
  • komiksy.
 

Biblioteka dodatkowo została przystrojona girlandą zawierającą  sentencje, aforyzmy, cytaty odwołujące się do czytelnictwa.


Przed biblioteką szkolą przygotowany został  kącik z czasopismami dla dzieci i modzieży. Można było poczytać ciekawostki z działu kultury, techniki, zabawy, przyrody, a dostarczały je gazetki :
  • Junior;
  • Victor;
  • Młody m.technik;
  • Poznaj Świat;
  • Kumpel;
  • Świerszczyk;
  • Mały artysta.
  

 

 








piątek, 18 października 2024

Jesienne ciekawostki

 JESIENNE CIEKAWOSTKI


Jesień jest to trzecia pora roku w przyrodzie, cechuje się tym, że ma ona najbardziej

umiarkowane temperatury w całym roku, cechuje ją również to, że to pora charakteryzująca się największą liczbą opadów deszczu w Polsce. Jesień wpływa na gorsze samopoczucie głównie dlatego, że dzień jest krótszy i brakuje nam promieni słonecznych. 

Oficjalny pierwszy dzień jesieni przypada na 23 września Jej ostatnim dniem jest 22 grudnia, kiedy to zaczyna się kalendarzowa zima W naszej szerokości geograficznej, za miesiące jesieni uważamy wrzesień, październik i listopad.

Czy wiesz dlaczego jesienią liście zmieniają kolor z zielonego na pomarańczowy lub brązowy?

Dzieje się tak za sprawą ograniczonego dostępu do słońca Większość z jesiennych barw liści jest w nich już w lecie, choć są wtedy niewidoczne Gdy dzień staje się coraz krótszy, zanika produkcja chlorofilu czyli barwnika, który odpowiedzialny jest za kolor zielony dlatego żółkną.  Chlorofil rozkłada się i widoczne stają się inne barwniki m in karoten, ksantofil Jest to barwnik pomarańczowy znany z marchewki, papryki czy dyni.


Liście na zimę zrzucają drzewa liściaste, występujące niemal wyłącznie na półkuli północnej

Panuje tu klimat umiarkowany, lata bywają upalne, a zimy dość mroźne Zimą temperatura

znacznie spada, brakuje światła, a woda zamarza. Utrzymanie liści na zimę przez drzewa rosnące

w naszym klimacie byłoby bardzo nieopłacalne. Brak światła uniemożliwia prowadzenie

fotosyntezy, czyli produkcji pokarmu w liściach. Niska temperatura doprowadziłaby do

zamarznięcia wody znajdującej się w liściach, a to spowodowałoby zniszczenie ich komórek. 

Wyjątkiem są drzewa iglaste Ich liście, które przybrały formę igieł, mają małą powierzchnię i są

pokryte grubą warstwą ochronną to chroni je przed niedostatkiem wody To dlatego drzewa

iglaste nie muszą zrzucać igieł na zimę, wyjątkiem jest modrzew.

Dlaczego ptaki wiedzą kiedy odlatywać do ciepłych krajów?



Ptaki doskonale czują zmiany pogodowe Jednak najważniejsza jest dla niej oczywiście długość dnia, kiedy zauważą, że dzień staje się krótszy, odlatują do ciepłych krajów ponieważ wtedy mają możliwość na przeżycie.

Gromadzenie pożywienia

Jesień jest porą roku, kiedy wszystkie żywe stworzenia zaczynają przygotowywać zapasy na zimę. Dzieje się tak, ponieważ zimy w naszym klimacie są zazwyczaj ciężkie i żeby przetrwać do następnej wiosny, należy zaopatrzyć się w niezbędny prowiant, który pozwoli przetrwać te kilkamiesięcy mrozów i śniegów. Dokładnie tak samo jest w przypadku ludzi. Być może w dzisiejszych czasach jest już to trochę mniej widoczne, ale jesień jest czasem, kiedy już podświadomie gromadzimy zapasy na te zimne miesiące. 

Wiewiórka


Zbiera nasiona z szyszek, bukwi, żołędzie i orzechy, pączki drzew, grzyby, owoce,owady oraz korę z drzew, a nawet żywicę.

Wszystkie zapasy zanosi do dziupli w drzewie, która jest wypełniona mchem i porostami lub do gniazd, które samodzielnie buduje na gałęziach drzew. Gdy w środku zimy przyjdzie odwilż, to wiewiórka się obudzi, a wtedy musi coś zjeść. Dlatego o d zrobionych zawczasu zapasów zależy jej życie. Wiewiórki nie zapadają w sen zimowy.

Suseł


Wrzuca do swoich norek zapasy na zimę takie jak: zielone części roślin, nasiona (dynia, słonecznik), chrząszcze, świerszcze. Wszystkie te składniki pożywienia susły spożywają jesienią kiedy to gromadzą zapasy na zimę. Ich tkanka tłuszczowa wówczas przyrasta i zapewnia ochronę na czas snu. Część z zapasów znajduje się również w  norce susła. Susły zapadają w sen zimowy i śpią nawet 6 miesięcy.

Niedźwiedź



Jedzą zazwyczaj wszystko; mogą to być m.in. nasiona, grzyby, dżdżownice, ptaki, jaja, ślimaki, miód, jak i ryby czy leśne zwierzęta oraz trawa. Niedźwiedzie raczej najadają się do syta przed okresem zimy, żeby potem w swojej norze, zwanej gawrą, przespać 3 4 miesiące. Niedźwiedzie zapadają w sen zimowy.

piątek, 4 października 2024

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 OGÓLNOPOSKI  DZIEŃ  GŁOŚNEGO  CZYTANIA

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest co roku 29 września. Został ogłoszoy przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek  dla dzieci i młodzieży - Janina Porazińska.

Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie czytelnictwa. Głośne czytanie wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentację uwagi, uczy samodzielnego myślenia i  wpływa budująco na rozwój kontaktów społecznych.

Po raz czwarty jako szkoła  włączamy się do akcji. Uczniowie  klas III - VIII  w roli prowadzących lekcję języka polskiego  ze wsparciem biblioteki szkolnej  organizowali konkursy głośnego czytania wybranych dowolnie pozycji książkowych. Prowadzili dyskuje  na temat przeczytanych treści, niektórzy wystawiali scenki, tworzyli inlustracje do przeczytanych książek, rozwiązywali krzyżówki sprawdzające stopień zrozumienia czytanych głośno treści. Pomysły były różne, dzięki czemu to była wyjątkowa lekcja.

 
Klasy pierwsze i klsa 2a z okazji Dnia Głośngo Czytania zostały zaproszeniedo biblioteki. Tam wysłuchali fragmentu książki pt. "Wierzbowa13" Danuty Wawiłow i Natalii Usenko. Rozmawiali na temat jej treści, przywoływali z pamięci wlasne doświadczenia z robieniem psikisów w formie straszenia innych. Chętni uczniowie czytali zagadki sprawdzające znajomośc bajek, Innym zadaniem było układanie w trzyosobowych grupach wyrazów z rozsypanki wyrazowej. Na koniec spotkania odbyło sie pasowanie na czytelników bilioteki. Dzieci otrzymały karty biblioteczne i wypożyczały wybrane przez siebie pozycje książkowe.