poniedziałek, 18 grudnia 2023

 KONKURS PLASTYCZNO-TECHNICZNY: 

"ŚWIĄTECZNA CHOINKA" ROZSTRZYGNIĘTY


Celem zorganizowanego przez bibliotekę szkolną konkursu "Świąteczna choinka" było rozwijanie inwencji twórczej, kreatywnego spędzania czasu z rodziną i podtrzymywanie tradycji świątecznych.

Do biblioteki zostało dostarczonych wiele pięknych, precyzyjnie wykonanych prac przez uczniów klas I - III. Mile widziana była pomoc rodziców przy wykończeniowych pracach związanych między innymi z zamontowaniem  świecących łańcuchów na modelach choinki. Wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni. Serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie. 

Wszystkim uczniom, rodzicom, opiekunkom, pracownikom szkoły życzymy zdrowych, wesołych, pięknych Świąt Bożego Narodzenia.


 




 

 




 
 



 
















czwartek, 7 grudnia 2023

 MIKOŁAJKI

Mikołajki to wyczekiwane przez dzieci święto. 6 grudnia pojawia się przedsmak świątecznej gorączki – pisanie listów do Mikołaja, myślenie o prezentach... A skąd w ogóle zwyczaj dawania sobie prezentów i czekanie na wizytę Mikołaja 6 grudnia? Historia mikołajek zaczyna się od katolickiego biskupa i świętego – Mikołaja z Miry.

Najpopularniejsza legenda ze świętym Mikołajem (a w zasadzie z jego chrześcijańską wersją) opowiada historię miłości do bliźnich. Według podań datowanych na IX wiek, zanim jeszcze Mikołaj został świętym (a nawet zanim został biskupem), żył sobie nie całkiem spokojnie, mając za sąsiada człowieka bogatego, acz chciwego i wyśmiewającego jego pobożność. Jak to w takich sytuacjach bywa, w pewnym momencie Bóg postanowił sąsiada ukarać. Mężczyzna stracił nagle cały dobytek. W końcu rodzina nie miała już środków nawet na podstawowe produkty. Okrutny sąsiad Mikołaja zdecydował więc, że sprzeda swoje trzy córki, których ze względu na brak majątku i tak nikt nie chciał poślubić.Mikołaj uznał jednak, że tak być nie może i jakoś trzeba dziewczętom pomóc w zachowaniu cnoty. Postanowił w sekrecie podarować każdej posag, umożliwiający godne wyjście za mąż. Jak sobie zaplanował, tak zrobił i pod osłoną nocy, przez okno sąsiedniego domu, wrzucał dziewczętom pieniądze. Po wyprawieniu dwóch wesel sąsiad postanowił zaczaić się, by sprawdzić, komu zawdzięcza ratunek swoich córek. Gdy spostrzegł, że za wszystkim stoi Mikołaj, nie tylko mu podziękował, ale też postanowił wieść odtąd życie zgodne z boskimi przykazaniami.

CIEKAWOSTKI O MIKOŁAJU

  • Nie zawsze Mikołaj nosił czerwony kubraczek. Dawniej Mikołaj przedstawiany był jako mężczyzna w zielonym lub wielokolorowym stroju, lub przebraniu biskupa. Jego obecny wygląd zawdzięczamy firmie Coca-cola, która nadała mu kostium w czerwono-białych barwach.

  • Wszyscy znamy Rudolfa, jednak poza nim sanie Mikołaja ciągnie jeszcze 8 innych reniferów: Fircyk, Pyszałek, Kometek, Amorek, Błyskawiczny, Tancerz, Złośnik i Profesorek.
  • Pierwsze mikołajki odbyły się 6 grudnia 1804 roku.
  • To nieprawda, że Mikołaj ma tylko 24 godziny, by odwiedzić wszystkie dzieci. Dzięki zmianie czasu w strefach czasowych ma ich „aż” 31.


czwartek, 16 listopada 2023

 ANDRZEJKI - ZABAWY NA JESIENNE POPOŁUDNIE



Od najdawniejszych czasów ludzie starali się przepowiadać swoją przyszłość, ponieważ byli ciekawi, co ich w życiu spotka. Próbowali odczytywać znaki na niebie, wyjaśniać, co oznaczają sny, wygląd roślin lub zachowanie zwierząt. Do wróżb wykorzystywano różne przedmioty, takie jak: łyżka, węgiel, igły, ziarna piasku, karty, kawałki włóczki, łupiny orzechów. Najlepszym czasem na wróżenie była późna jesień – po zakończeniu wszystkich prac w polu, kiedy to dni stawały się coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe. 

29 listopada, w wigilię imienin Andrzeja panny zbierały się razem, żeby dowiedzieć się, jaki będzie ich los. Wróżyły z butów ustawionych jeden za drugim. Ta dziewczyna, której but pierwszy przekroczył próg, miała jako pierwsza wyjść za maż. Puszczały też na wodę igły (lub dwie łupiny orzechów), jedną z nich nazywały imieniem upatrzonego chłopca. Jeśli dwie igły dopłynęły do siebie, znaczyło to, że para będzie razem. Paliły strzępki wełny – gdy płonące dwa kawałki wełny schylały się do siebie, przepowiadało to szybki ślub. Do wróżenia przyszłości używały też różnych przedmiotów. Chowały pod talerzykami pierścionek, różaniec i listek. Gdy dziewczyna odkryła pierścionek, oznaczało to, że szybko wyjdzie za mąż, gdy różaniec – miała zostać zakonnicą, gdy zaś listek – czekało ją staropanieństwo. Panny podczas wróżb posługiwały się także zwierzętami. Przygotowywały smakołyki i rozkładały w izbie. Potem wpuszczały psa. Ta dziewczyna, której smakołyk zjadł w pierwszej kolejności, pierwsza miała wyjść za mąż.

Wróżyły też, lejąc wosk do zimnej wody przez dziurkę do klucza. Następnie z cienia rzucanego na ścianę odczytywały, kogo spotkają w życiu lub kim będzie ich przyszły mąż. Ta ludowa tradycja andrzejkowego wieczoru wróżb przekazywana z pokolenia na pokolenie przetrwała do dziś. Nie dajemy już wiary wróżbom, ale pozostał zwyczaj spotkań w wieczór andrzejkowy, podczas których dziewczęta i chłopcy wspólnie bawią się.


czwartek, 9 listopada 2023

 DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI


Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległosci przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918).

Ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę związane są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn.

Dlatego 11 listopada wszędzie powiewają biało-czerwone flagi, a w wielu instytucjach i domach słychać „Mazurka Dąbrowskiego”. D kilku lat o odśpiewaniu hymnu w samo południe – przypomina akcja „Niepodległa do hymnu”. Aby to ułatwić Polakom, biuro programu „Niepodległa” zachęca wszystkie stacje radiowe i telewizyjne, by 11 listopada o godz. 12:00 wyemitowały „Mazurka Dąbrowskiego”.

Nasza szkoła również przystąpiła do akcji „Niepodległa do hymnu”. To właśnie dzisiaj, piątek 10 listopada o godzinie 11.30 uczniowie wszystkich klas ubrani w galowe stroje z biało- czerwonymi atrybutami zbiorą się na szkolnym holu, by uroczyście odśpiewać hymn.


poniedziałek, 30 października 2023

 

30 października szkolna biblioteka przystąpiła

do ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo 

„Przerwa na czytanie”.



W ramach realizacji tego zadania w sali zwanej „Wesołą szkołą „zostały zorganizowane zajęcia lekcyjne dla klas młodszych i dwie długie przerwy dla klas starszych. Podczas spotkania dzieci wysłuchały czytanego opowiadania z morałem, odbyła się pogadanka na temat roli książki w życiu człowieka, Dzieci rozwiązywały krzyżówki , rebusy, wykonywały plakat promujący czytelnictwo. Poznawały zgromadzoną literaturą dziecięcą i młodzieżową. Spotkanie odbyło się w miłej, przyjaznej atmosferze.

 

 









czwartek, 26 października 2023

 PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH 

NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

Od 14 do 20 października w naszej bibliotece odbywały się spotkania z uczniami klas pierwszych, podczas których następowało pasowanie ich  na czytelników.

Dzieci  zostały zapoznane  z wyposażeniem i ułożeniem książek na regałach według wyznaczonego porządku z podziałem na:

·        literaturę dziecięcą,

·         młodzieżową,

·        dla dorosłych

·        literaturę obcojęzyczną

·        lektury

·        pozycje encyklopedyczne, słowniki, atlasy

·        poradniki dla nauczycieli

·        podręczniki dla uczniów

Uczniowie poznali  także zasady korzystania z biblioteki  i czytelni szkolnej, otrzymali karty biblioteczne i pamiątkowe zakładki do książek. Spotkania odbywały się w miłej, uroczystej atmosferze.

 
 




czwartek, 28 września 2023

 Witajcie drodzy czytelnicy biblioteki szkolnej. Czas zacząć pierwsze ważne czytelnicze zadanie. 


29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania



     Z tej okazji ogłosiliśmy  akcję, której celem jest zorganizowanie i poprowadzenie przez uczniów lekcji głośnego czytania na każdym poziomie edukacyjnym. Biblioteka  wspiera uczniów w tym zadaniu, poprzez proponowanie różnych pozycji książkowych jak:

  • "Wierszyki łamiące języki" - Małgorzaty Strzałkowskiej, Zapewniają uczniom świetną zabawę w odczytywaniu zawiłych językowo sformułowań 
  • "Bajki terapeutyczne" - Molickiej Marii. Ich treści łagodzą dziecięce troski.
  • "Chłopiec w sukience" - Macieja Loter. Książka uczy tolerancji i prawdziwej przyjjaźni.
  • "Pamiętnik detektywa-Marlina Widmark i Heleny Willis. Pozycja bawi czytelnika i zachęca do zabawy w detektywów.
  • "Słup soli" - Elżbiety Zaburzyckiej. Książka uczy braterskiej miłości, zapoznaje czytelnika w terminem współwinny.
  • "Hej Jędrek" -Rafała Skarżyckiego.  Jest to seria 10 książek pisanych w formie zabawnych komiksów. Główny bohater uczy się radzić sobie w  sytuacjach trudnych  popadając w różne tarapaty.
Służymy również pomocą w podpowiadaniu różnych form prowadzenia lekcji.
  • konkurs głośnego poprawnego czytania z intonacją
  • czytanie wybranej bajki z podziałęm na role.
  • kalambury: tytuł znanej lektury
  • odgadywanie tytułów znanych lektur po przeczytaniu fragmentu książki
  • odgrywanie scenek dramowych na podstawie przeczytanych fragmentów bajki, opowiadania czy wierszyka
  • dokonanie wspólnego przeglądu pozycji książkowych przyniesionych do klasy z domu lub z biblioteki.
Życzymy udanej zabawy. 
Przesyłajcie zdjęcia z lekcji w Waszym wykonaniu. 
Najciekawsze umieścimy na




 






wtorek, 20 czerwca 2023

  

 WAKACJE





       Wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom po trudach roku szkolnego życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacjiudanego wypoczynku, w towarzystwie ciekawych KSIĄŻEK.













poniedziałek, 8 maja 2023

 8 MAJA 

DZIEŃ BIBLIOTEK I BIBLIOTEKARZY

Biblioteka to instytucja, w której gromadzone, a następnie udostępniane są książki. Tak brzmi słownikowa definicja biblioteki. Pod tym pojęciem skrywa się też po prostu księgozbiór, czasami konkretny mebel na domową literaturę, a nawet określona seria wydawnicza. Biblioteka to jednak coś zdecydowanie więcej niż miejsce. Z okazji ogólnopolskiego dnia bibliotekarza i bibliotek postanowiliśmy przyjrzeć się samej idei księgozbiorów, pomówić o zbieractwie i kolekcjach, a także o tym, jak zmienia się świat czytelników za sprawą czytników, słuchowisk i audiobooków.



Największe biblioteki na świecie – miejsca do odkrywania światów

Centra kultury, w których przechowuje się perełki literatury, ale również innych form sztuki. Bo większość bibliotek w praktyce realizuje charakter mieszany. Co to znaczy w istocie? Najogólniej rzecz ujmując, biblioteki posiadają zbiory, które można pożyczać, i zbiory, które są dostępne wyłącznie w czytelni. Warto zauważyć, że w niektórych instytucjach przechowywane są też czasami zbiory, które nie są publicznie dostępne – stare druki, rękopisy, manuskrypty lub materiały objęte klauzulą tajności. Prawdziwe skarby przechowywane są chociażby w Bibliotece Watykanu, gdzie znajdują się ilustrowane manuskrypty i specjalne dokumenty dotyczące wszystkich państw i narodów.

Niektóre biblioteki przypominają prawdziwe twierdze, w których poukrywane są tajemnicze i wielkie dzieła. Do największych bibliotek na świecie należy zaliczyć Bibliotekę Brytyjską, gdzie znajduje się około 150 milionów dokumentów, w tym około 14 milionów książek. Niewiele mniejsza jest Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, a na uwagę zasługują również Biblioteka Rosyjskiej Akademii NaukChińska Biblioteka NarodowaNiemiecka Biblioteka Narodowa – w każdej z nich znajdziemy od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów dzieł ze skarbca światowej literatury.

Nowa forma, niezmienna idea – cyfrowe biblioteki

Zmieniają się czasy, zmieniają obyczaje. Idea biblioteki również zyskała nową formę, chociaż idea związana z kolekcjonowaniem, przechowywaniem i dzieleniem się wiedzą pozostaje niezmienna. Żyjemy jednak w czasach tak zwanej cyfrowej rewolucji, w której na znaczeniu zyskują projekty multimedialne, ogólnodostępne. Do najbardziej znanych realizacji należy zapisać Projekt Gutenberg, a więc szczególną inicjatywę, która polega na udostępnieniu w internecie elektronicznych wersji książek istniejących w tradycyjnej formie papierowej.


poniedziałek, 24 kwietnia 2023

 ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Według badań Biblioteki Narodowej (Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2022 r.), tylko 7% Polaków czyta minimum siedem książek w ciągu roku. Jesienią 2022 roku lekturę przynajmniej jednej książki (papierowej lub cyfrowej) zadeklarowało 34% badanych w wieku co najmniej 15 lat.

W świetle tych badań każdy z aktywnych czytelników powinien hucznie obchodzić swoje święto w Światowym Dniu Książki. Zachęcamy wszystkich, którzy lubią czytać książki, by podzielili się ze swoimi przyjaciółmi swoimi fascynacjami książkowymi, zorganizowali wspólne głośne czytanie, koleżeńską wymianę książek. A osoby, które nie czytają zbyt wiele zachęcamy do tego, by poprosiły czytających znajomych o polecenie jakiejś ciekawej książki lub audiobooka.

PRZYGOTOWAŁYŚMY  KILKA CIEKAWOSTEK ZWIĄŻANYCH Z CZYTELNICTWEM


  1. Niejaki Mateusz Jabłoński z Gniezna jest prawdopodobnie najszybciej czytającym na świecie człowiekiem. W minutę potrafił przeczytać ponad 110 tys. słów.

  2. „Słownik gramatyczny języka polskiego” (2007-2015), w swojej obecnej wersji on-line liczy ok. 333 tys. słów.

  3. Badania pokazują, iż przedział wiekowy od 4 do 6 lat - to idealny moment na naukę czytania. Nauka czytania między 6 a 7 rokiem życia - staje się już znacznie większym wyzwaniem.

  4. Według badaczy z Uniwersytetu Yale, trzy czwarte uczniów, którzy radzą sobie słabo z czytaniem w trzeciej klasie podstawówki, będą radzić sobie słabo w dalszej karierze szkolnej i zawodowej.

  5. Z innych badań wynika, że pośród amerykańskich dzieci, które nauczą się czytać przed ukończeniem trzeciej klasy szkoły podstawowej – istotnie mniej prawdopodobne jest to, że skończą w więzieniu, zrezygnują ze szkoły, lub będą brać narkotyki.

  6. Dorośli, którzy czytają regularnie książki, są prawie trzy razy częściej skorzy uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych; prawie cztery razy częściej odwiedzają muzea lub ekspozycje sztuki, ponad dwa razy częściej realizują wolontariat lub charytatywną pracę i około dwa razy częściej uczestniczą w zajęciach sportowych. Szacuje się, że ograniczone zdolności czytania kosztują biznes oraz podatników w USA około 30 miliardów rocznie w straconych pensjach, dodatkach oraz produktywności.

  7. Tygodniowa średnia czasu na całym świecie, poświęconego na czytanie wynosi 6,5 godziny. 

  8. Połowa sprzedawanych obecnie książek jest kupowana przez osoby powyżej 45 roku życia.

  9.  Kobiety kupują 68% wszystkich sprzedawanych książek.

  10. Przeważnie, osoba kupująca książkę spędzi 8 sekund, patrząc na przednia okładkę i 15 patrząc na tylną.

  11. Na której stronie ludzie najczęściej tracą zainteresowanie książką? 18!

  12. Najdłuższy na świecie drużynowy maraton czytania książek na głos, trwał 224 godziny i został wygrany przez Urugwajczyków w centrum handlowym w Paysandu w Urugwaju. Działo się to, między 12 a 22 września 2007 roku.

  13. Napisanie jednej powieści zajmuje średnio 475 godzin.

wtorek, 4 kwietnia 2023

 ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Zbliżają się Święta Wielkanocne. To czas zadumy, rozważania nad sensem i wartością życia. Chcemy Wam, drodzy czytelnicy przybliżyć znaczenie  wielu symboli związanych  z obchodami tych świąt. Dowiecie się co oznacza wielkanocne jajko, palma, zajączek, baranek cukrowy,  rzeżucha, wiklinowy koszyczek. Być może ta wiedza sprawi ,że wystawiane w Waszych domach dekoracje świąteczne nabiorą dla Was nowego znaczenia, wartości.

Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Post, czyli 40 dni od Środy Popielcowej aż do Wielkiego Czwartku to czas wyciszenia, pojednania, przygotowania się do obchodów Świąt Wielkiej Nocy. Już z tym okresem wiąże się wiele symboli. Jednym z nich jest kolor fioletowy. To właśnie w tym kolorze są szaty duszpasterza, który odprawia msze w czasie Wielkiego Postu. To symbol żałoby ale i pokuty. Symbolem jest również sam post, powstrzymywanie się do jedzenia, spożywanie większej ilości ryb, w tym śledzi. Czynimy to na znak jednoczenia się z Panem Jezusem ale i żalu za swoje grzechy. Na czas Wielkiego Postu powinniśmy powziąć jakieś postanowienia, to doskonały czas na zmiany w swoim życiu, zarówno te mniejsze, jak i większe.



Palma wielkanocna
Związana z Niedzielą Palmową kolorowa palma jest symbolem nieśmiertelności, zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, to znak triumfu. Jej świecenie i dekorowanie nią domów ma upamiętniać wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Palme możemy zakupić lub wykonać samodzielnie, to doskonały pomysł na kreatywne spędzenie czasu z dziećmi. Poświęconą w kościele palmę należy umieścić w widocznym miejscu w domu, jej zadaniem jest zapewnienie mieszkańcom zdrowia i szczęścia przez cały rok.

Woda
Woda, używana w kościele ale i ta, którą oblewamy się w Wielkanocny Poniedziałek to symbol odrodzenia, oczyszczenia z grzechu, to woda ze źródła życia. Jej zadaniem jest nie tylko zaspokojenie pragnienia ale również pomoc w odrodzeniu się na nowo, jako ludzi wolnych od grzechu

Oleje
Oleje, które święcone są w kościele w Wielki Czwartek mają symbolizować odpowiedzialność oraz pasję. Są darami Ducha Świętego.

Paschał (świeca wielkanocna)
Zapalana w kościele w okresie wielkanocnym świeca to paschał. Ma ona symbolizować obieranie właściwej drogi, kierunku, w jakim powinniśmy podążać. Jest znakiem Chrystusa, ma rozpraszać mrok i prowadzić nas do niego.


Święconka, czyli symbole w koszyczku wielkanocnym

W Wielką Sobotę udajemy się do kościoła z pięknie przyszykowanymi koszyczkami. To święconka, czyli dary, które chcemy poświęcić przed ołtarzem i spożyć w czasie uroczystego wielkanocnego śniadania. Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym, aby tradycji stało się zadość? Poniżej opis zawartości koszyczka wraz z istotną symboliką poszczególnych elementów.

Jajka
To najważniejszy symbol, który powinien znaleźć się w wielkanocnym koszyczku. Jajko jest w tym wypadku symbolem nowego życia, zmartwychwstania, odrodzenia ale również płodności, urodzaju, zdrowia. Tradycja mówi, że poświęcone jajko powinno się podzielić na tyle części, ilu domowników zasiada do wielkanocnego stołu. Każdy powinien zjeść swoje jajko na stojąco: ma to mu zapewnić zdrowie na cały rok. Pamiętajmy, że w wielkanocnym koszyczku powinny znaleźć się zarówno jajka, które planujemy zjeść w niedzielę ale i pisanki. Ich kolory mają istotne znaczenie: Pisanki w kolorze żółtym oraz zielonym, czyli w kolorach typowo wielkanocnych, symbolizują radość, urodzaj, nowe życie. Pisanki czerwone: przypominają o męce Jezusa. Jajko fioletowe są oznaką żałoby wielkanocnej, a niebieskie: zdrowia i czystości.

Chleb
Chleb, jaki umieszczamy w wielkanocnym koszyczku to dar od Boga, symbol życia, ciało Jezusa. Jego obecność w święconce ma zapewnić domownikom dobrobyt, szczęście i godne życie.



Baranek
Umieszczenie w koszyczku cukrowego baranka lub tego wykonanego z masła jest niezwykle istotne: baranek bowiem jest symbolem zmartwychwstałego Jezusa, to symbol niewinności, czystości ale i posłuszeństwa. Baranek to znak, że Jezus umarł ma krzyżu za nas, a Bóg przebaczył nam tym samym nasze grzechy. To zaproszenie to świętowania z tego powodu i jednocześnie najważniejszy symbol tych Świąt.

Wędlina

W koszyczku wielkanocnym powinny znaleźć się również wędliny, np. kawałek kiełbasy, kilka plasterków szynki. Mają one symbolizować zakończenie postu.

Sól
W święconce znaleźć się musi miejsce i na przyprawy, w tym sól. Jest ona symbolem oczyszczenia, prawdy, jej zadaniem jest zapewnienie nam zdrowia, chronienie od grzechu oraz odstraszanie zła.

Pieprz / chrzan
Ostre przyprawy, w tym korzeń chrzanu czy pieprz symbolizują cierpienie Jezusa. Jako elementy święconki mają zapewnić nam siłę i chronić od złego.


Ciasto

W święconkach bardzo często umieszczamy także kawałek ciasta, w tym babkę czy sernik. Najlepiej, by były to domowe wypieki. Mają one symbolizować naszą doskonałość oraz być symbolem radości z wytrwania w postanowieniach z czasu Wielkiego Postu.

Koszyk wiklinowy
Na uwagę zasługuje również sama symbolika wiklinowego koszyczka. Jest ona symbolem nieśmiertelności ale i naturalności.

Bukszpan jako dekoracja
Święconki bardzo często dekorujemy gałązkami bukszpanu. Prezentują się wtedy elegancko i szykownie. Dlaczego akurat bukszpan? W koszyczku jest on symbolem wieczności, ponieważ gałązki pozostają zielone przez cały rok.

Według tradycji wszystkie poświęcone potrawy powinny być spożyte z całą rodziną w trakcie wielkanocnego śniadania.

Na świątecznym stole: symbole i ich znaczenie


Wiele symboli znajduje się również na wielkanocnym stole oraz związanych jest z obrzędami ludowymi, w tym tradycjami Lanego Poniedziałku. Warto poznać je wszystkie.


Kurczaczek wielkanocny
Mały, żółty kurczaczek jest znanym symbolem świąt Wielkiej Nocy. Jest symbolem radości, nowego życia, odrodzenia z grzechu. Może być dekoracją święconki, świątecznego stołu ale i pojawić się na serwetkach czy obrusie świątecznym. Możemy również stworzyć na mazurku dekorację w kształcie kurczaczka.


Zajączek wielkanocny
Kolejne wielkanocne zwierzątko to zajączek. Jest on symbolem wiosny, witalności, zdrowia oraz odradzającej się po zimie przyrody. Według tradycji to właśnie zając pierwszy zobaczył, jak Pan Jezus wstaje z grobu. Z kolei według podań ludowych i zwyczajów w okresie Wielkie Nocy to zajączek przynosi dzieciom prezenty. Najczęściej są to słodycze lub drobne upominki, schowane obok łóżka lub w sekretnych miejscach, które najmłodsi muszą znaleźć. Zajączek jako figurka również powinien znaleźć się na wielkanocnym stole, może również ozdabiać nasz dom czy ogród w tym wyjątkowym czasie.


Rzeżucha
Przed Wielkanocą bardzo często sadzimy rzeżuchę, aby pięknie udekorowała nam świąteczny stół. Doskonale nadaje się do tego celu ale ważna jest również symbolika tej rośliny. Ma oznaczać nowe życie, być symbolem odrodzenia, zmartwychwstania. To właśnie na łączce z rzeżuchy powinien znaleźć się cukrowy baranek, najistotniejsza ozdoba świątecznego stołu.

  
Lany Poniedziałek
Zwyczaj oblewania wodą, jak wspomniano wcześniej, jest symbolem oczyszczenia z grzechu ale i radości z przesłania tych świąt.

Wielkanoc to święta wyjątkowe, rozpoczynające się okresem Wielkiego postu, czasem wyciszenia i pokuty, następnie ma miejsce przypominanie męki pańskiej i jednocześnie się z cierpiącym Jezusem, po czym następuje czas radosnego oczekiwania i radość ze Zmartwychwstania Chrystusa w Niedzielę Wielkanocną. Z pewnością po zapoznaniu się z informacjami na temat Wielkanocy o wiele świadomiej przeżyjemy kolejne święta wiedząc, jak istotne jest zwracanie uwagi na symbole.