ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Według badań Biblioteki Narodowej (Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2022 r.), tylko 7% Polaków czyta minimum siedem książek w ciągu roku. Jesienią 2022 roku lekturę przynajmniej jednej książki (papierowej lub cyfrowej) zadeklarowało 34% badanych w wieku co najmniej 15 lat.
W świetle tych badań każdy z aktywnych czytelników powinien hucznie obchodzić swoje święto w Światowym Dniu Książki. Zachęcamy wszystkich, którzy lubią czytać książki, by podzielili się ze swoimi przyjaciółmi swoimi fascynacjami książkowymi, zorganizowali wspólne głośne czytanie, koleżeńską wymianę książek. A osoby, które nie czytają zbyt wiele zachęcamy do tego, by poprosiły czytających znajomych o polecenie jakiejś ciekawej książki lub audiobooka.
PRZYGOTOWAŁYŚMY KILKA CIEKAWOSTEK ZWIĄŻANYCH Z CZYTELNICTWEM
Niejaki Mateusz Jabłoński z Gniezna jest prawdopodobnie najszybciej czytającym na świecie człowiekiem. W minutę potrafił przeczytać ponad 110 tys. słów.
„Słownik gramatyczny języka polskiego” (2007-2015), w swojej obecnej wersji on-line liczy ok. 333 tys. słów.
Badania pokazują, iż przedział wiekowy od 4 do 6 lat - to idealny moment na naukę czytania. Nauka czytania między 6 a 7 rokiem życia - staje się już znacznie większym wyzwaniem.
Według badaczy z Uniwersytetu Yale, trzy czwarte uczniów, którzy radzą sobie słabo z czytaniem w trzeciej klasie podstawówki, będą radzić sobie słabo w dalszej karierze szkolnej i zawodowej.
Z innych badań wynika, że pośród amerykańskich dzieci, które nauczą się czytać przed ukończeniem trzeciej klasy szkoły podstawowej – istotnie mniej prawdopodobne jest to, że skończą w więzieniu, zrezygnują ze szkoły, lub będą brać narkotyki.
Dorośli, którzy czytają regularnie książki, są prawie trzy razy częściej skorzy uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych; prawie cztery razy częściej odwiedzają muzea lub ekspozycje sztuki, ponad dwa razy częściej realizują wolontariat lub charytatywną pracę i około dwa razy częściej uczestniczą w zajęciach sportowych. Szacuje się, że ograniczone zdolności czytania kosztują biznes oraz podatników w USA około 30 miliardów rocznie w straconych pensjach, dodatkach oraz produktywności.
Tygodniowa średnia czasu na całym świecie, poświęconego na czytanie wynosi 6,5 godziny.
Połowa sprzedawanych obecnie książek jest kupowana przez osoby powyżej 45 roku życia.
Kobiety kupują 68% wszystkich sprzedawanych książek.
Przeważnie, osoba kupująca książkę spędzi 8 sekund, patrząc na przednia okładkę i 15 patrząc na tylną.
Na której stronie ludzie najczęściej tracą zainteresowanie książką? 18!
Najdłuższy na świecie drużynowy maraton czytania książek na głos, trwał 224 godziny i został wygrany przez Urugwajczyków w centrum handlowym w Paysandu w Urugwaju. Działo się to, między 12 a 22 września 2007 roku.
Napisanie jednej powieści zajmuje średnio 475 godzin.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Byłoby nam bardzo miło, gdybyś swój komentarz nie pozostawił bez podpisu.