8 MAJA
DZIEŃ BIBLIOTEK I BIBLIOTEKARZY
Biblioteka to instytucja, w której gromadzone, a następnie udostępniane są książki. Tak brzmi słownikowa definicja biblioteki. Pod tym pojęciem skrywa się też po prostu księgozbiór, czasami konkretny mebel na domową literaturę, a nawet określona seria wydawnicza. Biblioteka to jednak coś zdecydowanie więcej niż miejsce. Z okazji ogólnopolskiego dnia bibliotekarza i bibliotek postanowiliśmy przyjrzeć się samej idei księgozbiorów, pomówić o zbieractwie i kolekcjach, a także o tym, jak zmienia się świat czytelników za sprawą czytników, słuchowisk i audiobooków.
Największe biblioteki na świecie – miejsca do odkrywania światów
Centra kultury, w których przechowuje się perełki literatury, ale również innych form sztuki. Bo większość bibliotek w praktyce realizuje charakter mieszany. Co to znaczy w istocie? Najogólniej rzecz ujmując, biblioteki posiadają zbiory, które można pożyczać, i zbiory, które są dostępne wyłącznie w czytelni. Warto zauważyć, że w niektórych instytucjach przechowywane są też czasami zbiory, które nie są publicznie dostępne – stare druki, rękopisy, manuskrypty lub materiały objęte klauzulą tajności. Prawdziwe skarby przechowywane są chociażby w Bibliotece Watykanu, gdzie znajdują się ilustrowane manuskrypty i specjalne dokumenty dotyczące wszystkich państw i narodów.
Niektóre biblioteki przypominają prawdziwe twierdze, w których poukrywane są tajemnicze i wielkie dzieła. Do największych bibliotek na świecie należy zaliczyć Bibliotekę Brytyjską, gdzie znajduje się około 150 milionów dokumentów, w tym około 14 milionów książek. Niewiele mniejsza jest Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, a na uwagę zasługują również Biblioteka Rosyjskiej Akademii Nauk, Chińska Biblioteka Narodowa, Niemiecka Biblioteka Narodowa – w każdej z nich znajdziemy od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów dzieł ze skarbca światowej literatury.
Nowa forma, niezmienna idea – cyfrowe biblioteki
Zmieniają się czasy, zmieniają obyczaje. Idea biblioteki również zyskała nową formę, chociaż idea związana z kolekcjonowaniem, przechowywaniem i dzieleniem się wiedzą pozostaje niezmienna. Żyjemy jednak w czasach tak zwanej cyfrowej rewolucji, w której na znaczeniu zyskują projekty multimedialne, ogólnodostępne. Do najbardziej znanych realizacji należy zapisać Projekt Gutenberg, a więc szczególną inicjatywę, która polega na udostępnieniu w internecie elektronicznych wersji książek istniejących w tradycyjnej formie papierowej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Byłoby nam bardzo miło, gdybyś swój komentarz nie pozostawił bez podpisu.